Firefox – browser koji usporava PC
Kao što ste mogli čitati u mom postu Spor Firefox – rješenje je tu ! postoji način kako da ubrzate svoj Firefox da radi koliko-toliko normalno. Međutim, nakon zadnjih Firefox updatea, Firefox je postao browser koji usporava i pregrijava vaš kompjuter.
Da, dobro ste pročitali, Firefox toliko opterećuje vaš procesor da se on počinje nenormalno grijati, a pogotovo ako surfate duže vremena i ako ste pri tom otvorili i zatvorili puno internet stranica.
Ovo sam primijetio neki dan, kada mi je nakon sat vremena surfanja sa Firefoxom, dotični Firefox više nije htio normalno otvarati internet stranice, nego mu je trebalo i do 30 sekundi za otvaranje nove stranice, a znao bi i zablokirati skroz (not responding). Pri tom sam primijetio da je ventilator u mom laptopu “prebacio” u višu brzinu.
Nakon toga sam otvorio Everest, program s kojim vidite sve podatke o vašem PC-u, pa tako i temperaturu procesora. Dok je Firefox radio, temperatura procesora je bila 70 stupnjeva, a kada sam ga ugasio, pala je na 57-58 stupnjeva.
Više o Everestu u postu Kako pronaći drivere .
Nevjerojatno je kako se jedan tako dobar browser, pretvorio u glomazno čudovište koje nevjerojatno opterećuje procesor i ždere vašu memoriju. Naime , Firefox “u leru” troši oko 200 MB, a ako otvarate neku zahtjevniju stranicu onda i puno više. Tako da je na kompjuterima sa 512 MB ili 1 GB memorije postalo nemoguće koristiti Firefox.
Moj savjet vam je da prijeđete na Chrome, koji je još uvijek solidan i najbrži browser, dok i njega ne useru sa kojekakvim updateima.
Ako je “na leru” temperatura kako kažeš, 58 stepeni, onda kad bilo koji program pokreneš koji nešto intenzivno radi treba da pređe 70 degC . Meni recimo laptop ima malo manje od 60 degC na leru, a kad otvorim neki film u BS player-u pređe 70. Ako je Firefox uključen i prikazana statička web strana, temperatura ne makne ni za stepen! Ali, većina stranica ima skripte koje se vrte nonstop, kao i razne banere, animacije da ne govorimo o flash igrama na facebook-u. I to sve neviđeno jede procesor u bilo kom browser-u.
Laptop sam rastavljao, mijenjao pastu, dodavao bakrene pločice, nema pomoći, grije se i gotovo. Pritom, stari desktop računar koji mi ore ko traktor sa 5 ventilatora, na leru ima 30 degC a kad pokrenem vatrenu lisicu ili neki plejer pređe jedva 50.
Probao sam mnogo browser-a, najmanje 10. Znao sam prestati koristiti Firefox, recimo verziju 3.0 koja je imala memory leak. Safari i Operu sam dugo koristio, da je Opera samo malo brža, ne bi bilo ravne!
K-meleon je “najlakši” browser koji sam našao, i njega instaliram na sisteme sa jako malo memorije, pri otvaranju bilo koje web strane rijetko ima u memoriji veći otisak od 20meg, s tim što to raste sa brojem tabova otvorenih.
Chrome ne mogu očima vidjeti, previše je google centričan i puno radi nekakve update, koči net i stalno šalje neke podatke na google, koje kad sam malo presreo… Ima previše ličnog! Ako sam sumnjiv neka me prati CIA KBG MI6 a ne ovako jeftino..
Radi nevjerovatno brzo za par stranica, npr google gmail face youtube.. Za sve ostale web stranice sporiji je od ostalih i zna crash-ovati.
E to je ukratko MOJE iskustvo sa grijanjem, Firefoxom i tako to i dalje.
A otkada to web browseri toliko opterećuju procesor da bi to zvali “intenzivan rad” ? Pa meni temperatura ode na 50-55 na desktop PC-u samo kad obrađujem video, koji obje jezgre procesora optereti 100 %. Video obrada i renderiranje je poznato kao najzahtjevnija stvar za procesor. Ako to uspoređuješ sa običnim surfanjem (tvoje riječi: “intenzivan rad”), onda nemaš pojma o kompjuterima. Surfanje treba biti lak posao za procesor, jednako tako i za memoriju. Pa ne može mi jedan obični Firefox u leru trošiti 200 MB memorije !
Svaka čast na komentaru, i sve je to fino i krasno, ali ako tebi dok surfaš temperatura ode na 50 stupnjeva, onda ti nešto s kompom ne štima. Da na takvom kompu obrađuješ video, vjerojatno bi crko nakon 20 minuta.
Neistinit članak,prepun pogrešnih podataka. Moje iskustvo je upravo obrnuto, Chrome mi užasno opterećuje memoriju, “zamrzava se” i unutar preglednika ne mogu otvoriti ni blizu jednak broj stranica kao na Firefoxu.
Ne možete na osnovu samo svog iskustva reći da je moj članak neistinit i pun pogrešnih podataka. Glupost. Pa šta mislite da sam ja ovo izmislio?
Članak sam napisao na osnovu iskustva sa nebrojeno puno PC-a koji su k meni dolazili na popravak. Svuda je bilo isto, naime Firefox je jako sporo otvarao stranice i žderao je užasno puno memorije, štekao, smrzavao se i slično. Očito ste vi izoliran slučaj…
Da su zadnje verzije Fx-a postale zahtjevnije to je točno, ali 200 MB u leru
je prenategnuto. Kod mene se na leru vrti oko 110-120 MB a imam instalirane 24 ekstenzije. Testirao sam sve verzije od 4 pa do 16.0.2 u svojoj konfiguraciji extenzija i kod mene je najbrža, namanje troši radne memorije verzija pet-nula-jedan. Inače, ono što najviše usporava Fx i diže mu potrošnju je AdbockPlus. Njega maknuti, staviti Ghostery i Karma Bloker i Fx će poletjeti”.. Pored toga svakako instalirati Memory Fox i u toj konfiguraciji Fx se “vraća” u kategoriju dobrog brzog browser-a.
Što se tiče tvoga savjeta za Chrome…. Svakako probati IRON (još bolja opcija
portable) koji je ispeglani Chrome.